Yunan profesörden İstanbul depremi uyarısı: Ayasofya da tehlikede

Deprem bilimcilerin Marmara depremine yönelik uyarıları sürerken Yunanistan’ın önde gelen bilim insanlarından Efthymios Lekkas da beklenen İstanbul depremi ile ilgili konuştu.

Yunanistan Dinamik Tektonikler ve Uygulamalı Jeoloji Profesörü ve Deprem Planlama ve Koruma Kurumu Başkanı Profesör Efthymios Lekkas, İstanbul’da 7.5 büyüklüğüne kadar bir depremin beklendiği uyarısında bulundu. Lekkas Kuzey Anadolu fayına dikkat çekerek, “Hazar’dan başlayıp Ege’de son bulan 1,300 kilometre uzunluğundaki Kuzey Anadolu fayının kırılmamış ve büyük bir depreme neden olmamış tek bir parçası var, o da İstanbul’un güneyindeki sualtı bölgesinde yer alan faydır” dedi.

‘KESİNLEŞMİŞ DURUMDA’

Lekkas sözlerine “Tahminler sadece Türk sismologlara ait değil, dünyanın dört bir yanındaki ekiplerin tahminleriyle de örtüşüyor. Dolayısıyla İstanbul’da büyük bir deprem beklediğimiz şu anda kesinleşmiş durumda” ifadelerini de ekledi.

İstanbul için alarm veren Lekkas, “Nüfus birikimi ve yoğunluk nedeniyle maruz kalınan riskin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. İstanbul’daki evlerin üçte biri sismik düzenlemelerden önceki eski yapılar. Üçte biri ise sismik yönetmeliklere sahip modern yapılar” diye konuştu.

AYASOFYA TEHLİKEDE

İstanbul’un havaalanına doğru uzanan yapıların da güvensiz olduğunu belirten Lekkas,
Ayasofya Camii ile ilgili bir soruya yanıt olarak, yapının tehlikede olduğunu vurguladı.

YUNANİSTAN’I ETKİLEYEBİLİR DE ETKİLEMEYEBİLİR DE

Söz konusu fayın Yunanistan anakarasına değil, ancak Ege Denizi’nde bir izdüşümü olduğunu dile getiren Lekkas İstanbul’da yaşanması muhtemel bir depremin Yunanistan’ı etkileyip etkilemeyeceğini sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

Evet, 1999’da depremin doğrudan etkisi vardı ve Türkiye’deki depremden 20 gün sonra Yunanistan’da Atina’da bir deprem oldu. Ancak şimdi korelasyon tam ve iki yönlü değil, zira depremin ne zaman olacağını, dinamik ve geometrik olarak hangi özelliklere sahip olacağını görmemiz gerekiyor. Böylece Yunanistan’ı etkileyip etkilemeyeceğini görebiliriz. Etkileyebilir de etkilemeyebilir de ama bunu depreme bağlı olarak göreceğiz.

‘GECE İLE GÜNDÜZ KADAR FARKLIYIZ’

Yunanistan’daki yapılar ile Türkiye’deki yapılar arasında bir karşılaştırma yapılamayacağını “İnşaat konusunda gece ile gündüz kadar farklıyız” diyen Lekkas, Yunanistan’da kamu binalarının çok iyi durumda olduğunu ve kurumsal zorunlu denetimin oldukça geliştiğini ifade etti.

ERDOĞAN’A ATIF

Yunan bilim insanı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi de deprem üzerinden kampanya yürütüyor ve kendi adayının İstanbul’da olası bir deprem felaketiyle daha iyi başa çıkabileceğini söylüyor. Yani İstanbul’da, 20 milyonluk bir şehir olduğu için, nüfusun çok büyük bir risk altında olduğunu anlıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x