Kim Jong Un’dan İsrail tehdidi: Tek bir hamle ile haritadan silerim!

Hamas’ın beklenmedik saldırısı sonrasında İsrail’in adeta gözü döndü. Tüm dünya Hamas’ın sivillere yönelik bu eylemini kınarken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu intikam yeminleri etmişti. Bu söylemlerin Orta Doğu Bölgesi’nde yeni bir savaşın habercisi olacağından korkuluyordu. Nitekim korkulan oldu ve İsrail, Gazze’ye dur durak bilmeden bombalar yağdırmaya başladı.

Üstelik yapılan saldırılar sadece askeri hedefleri değil sivilleri de hedef alıyordu. Hatta İsrail destekçisi pek çok ülke, Gazze’ye olan insani yardımları durdurma kararı aldı. Ancak Türkiye başta olmak üzere İspanya ve bazı başka ülkeler elbette buna karşı çıkıyor. İsrail ise sivillere şehri terk etmeyi öneriyor. Zira abluka ile beraber elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlar tamamen kesilmiş vaziyette.

Kim Jong Un’dan İsrail tehdidi: Tek bir hamle ile haritadan silerim!

Ancak İsrail tüm bunlara karşın hala hıncını almış değil. Son olarak Gazze’de yer alan bir hastane vuruldu ve ardından insanın adeta içini burkan görüntüler ortaya çıktı. Yine de bu görüntülere karşın ABD, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler İsrail güzellemesi yapmaya devam ettiler. Hatta İsrail hastaneyi vurduktan sonra karşı cihatçı güçleri suçlamayı ihmal etmedi.

Bu saldırı sonrasında İsrail’e tepki gösteren ülkeler de elbette var. Türkiye bunların başında geliyor. Ancak beklenmedik bir aktör, bu konu hakkında sahne alabilir. Beklenmedik aktörden kastımız, Kuzey Kore’nin çılgın lideri Kim Jong Un’dan başkası değil. Sürekli olarak füze fırlatan ve halkını acımasız şekilde yöneten Kuzey Kore diktatörü, İsrail’e tehditler savurdu. Nükleer gücü elinde bulunduran Kim Jong Un, “Kudüs’ü Filistin’in başkenti ve Müslümanların kutsal mekanı olarak tanıyorum. Eğer istersem tek bir hamle ile İsrail’i haritadan silerim.” ifadelerini kullandı. Bu sözlerin uluslararası arenada nasıl yansımalara neden olacağını ise bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x