Galatasaray – Antalyaspor maçındaki tartışmalı kararı yorumladılar: Pozisyonu UEFA ülkelerine gönderin

Süper Lig’in 27. haftasında Galatasaray sahasında karşı karşıya geldiği Antalyaspor’u 2-1’lik skorla mağlup etti. Sarı-kırmızılılar, Süper Lig’de Hatayspor’a yenildikten sonra oynadığı 15 karşılaşmada da kaybetmezken, son 8 maçından da sahadan 3 puanla ayrıldı.

Mücadele sonrasında yayıncı kuruluşta eski hakemler tartışmalı pozisyonları mercek altına aldı. İşte o yorumlar…

UEFA ÜLKELERİNE GÖNDERİN, KİMSE SAVUNAMAZ
Galatasaray’ın kazandığı penaltıda VAR’ın devreye girmesi doğru mu?

Deniz Çoban: Bir temas var ama futbol oyunundaki temaslarda aradığımızı kriter ‘Oyuncu etkilendi mi?’ sorusu. Bu oyuncuyu etkilemeyecek en basit temaslardan biriydi. UEFA’nın da tabiriyle ‘hafif’ bir temas. VAR’ın müdahale etmesini anlayamam. Türkiye’deki VAR uygulamalarında yanlış kullanımda ilk 10’a girer. O kadar net yanlış. Penaltı verilmesi de yanlı. Oyun devam etmeliydi.

Bahattin Duran: VAR müdahalesini konuşacak hiçbir şey yok. Çok yanlış. Hiç penaltı değil, hiç değil! Mikroskopla ararsanız, Antalyasporlu oyuncunun, Tete’nin ayak ucuna temasını görürsünüz. Bizim işimiz mikroskopla aramak değil. Pozisyonda penaltı yok. Bence bu pozisyonda ofsayt da var.

Bülent Yıldırım: UEFA’ya üye ülkelere bu pozisyonu gönderin, VAR müdahalesi olması gerektiğini savunan kimseyi bulamazsınız. Bir temas var ama VAR’ın müdahale edeceği bir kanıt yok. O zaman müdahale etmeyeceksiniz. VAR müdahalesi yanlış, bana göre de pozisyon devam etmeliydi. Çok küçük temas, böyle penaltı olmaz.

HAKEMİN NE YAPTIĞINI ANLAYAMADIM
Kerem Aktürkoğlu faul yaptı mı? Sonrasında Veysel Sarı’ya çıkan kart doğru mu?

Deniz Çoban: Hakemin ne yaptığını anlamadım. Açık bir faul varken, oyunu devam ettirdi. Veysel de neden bu kadar sinirlendi anlamadım. Veysel düdük çalmadan topu bıraktı ve hakemin üstüne yürdü. TArtışmaız bir faul var. Kerem’e sarı kart gösterse, daha çok kabul ederim. Sonrasında Güray Vural devam etti konuşmaya, kartı gördü. Onlara itirazım yok. Kerem zaten kendine kart çıkıyor zannetti.

Bahattin Duran: Antalyasporlu oyuncu topla oynadı, Kerem de gelip çarptı. Sarı kart olmayabilir diyelim. AÇık ve net faul. Analyasporlu futbolcular da itiraz etti. Veysel Sarı da avantaj yok diye itiraz etti. Faul kaçtı ama Veysel’in bu sert itirazı kabul edilemez.

Bülent Yıldırım: Kerem geç kaldı ve havada çarpışma gerçekleşti. Rakibe çarpmak için gelmedi. Kalın bir dikkatsiz faul. Hakem kontrolsüz bir faul olarak yorumlasa, saygı duyarız. Onun dışında gelen kartlar doğru.

TETE’NİN POZİSYONU
Tete’nin Dario Saric’e müdahalesinde penaltı var mı?

Deniz Çoban: Tete’nin kolları doğal aksiyonda devam ediyor. Faul için yeterli değil. Devam kararı doğru.

Bahattin Duran: Tete’nin faulü varsa, ceza sahası çizgisinde ve penaltı. Tete’nin eli rakibinin omuzun geliyor. Benim için penaltı adına yeterli müdahale değil.

Bülent Yıldırım: Hava topu mücadelesinde küçük temas. Devam kararı doğru.

POZİSYON NET GOL
Deniz Çoban: Antalyasporlu oyuncu, bu topa yükselmekte gecikmiş. Rakibini bozmadan yükseliyor ve vuruyor. Gol kararının verilmesini çok daha doğru bulurum.

Bahattin Duran: Carlos Vinicius’un hafif bir itmesi var ama o itme, golü iptal etirecek derecede etki ayartmıyor. Oyuncu eli hissettiğinde kendini yere bırakıyor. Oyun devam etse, daha mutlu olurdum.

Bülent Yıldırım: Elle omuzdan basma yok, etkili tutma yok. Bu pozisyon net gol.

SİSTEME GÜVENECEĞİZ
Galatasaray’ın VAR ile verilen ikinci golünde karar doğru mu?

Deniz Çoban: Teknoloji bu işi çözüyor. Üzerine konuşacağımız bir şey yok. Yardımcı hakem performansları her geçen hafta geriye gidiyor.

Bahattin Duran: Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’ne inanıyorsak, karara inanacağız. Göz ile gördüğüm, Carlos Vinicius öndeymiş gibi… Milyon dolarlık bu sistemi kullanıyorsak, sisteme güveneceğiz.

Bülent Yıldırım: Sisteme güvenmek durumundayız.

PENALTI YOK
Davinson Sanchez’in elle müdahalesi var mı, penaltı mı?

Deniz Çoban: El doğal konumda. Penaltı yok.

Bahattin Duran: Davinson Sanchez’in eli kapalı, devam doğru.

Bülent Yıldırım: Penaltı değil.

KULAĞININ DİBİNDE BAĞIRIYOR
Carlos Vinicius’un yardımcı hakeme tepkisinde kart gerekir mi?

Deniz Çoban: Ne söylediğini tahmin etmek belki yanıltabilir. Ancak bu kadar yakından ne söylediğini önemi yok. Bu görüntü bütün hakemleri etkiliyor.

Bahattin Duran: Kulağının dibine kadar gelip bir şey söylüyor. Ne söylediğine bağlı olarak kartın rengi değişir. Minimum sarı kart.

Bülent Yıldırım: Hakem onurunun kırıldığını düşünüyorsa, aşağılandığını düşünüyorsa hakeme bildirir. Bunun kartsız geçirilmesi mümkün değil.

PENALTI KARARI DOĞRU
Derick Köhn’ün yerde kaldığı pozisyonda penaltı doğru mu?

Deniz Çoban: Doğru karar. Sarı da çıkmalıydı.

Bahattin Duran: Penaltı.

Bülent Yıldırım: Penaltı ve sarı kart olmalıydı.

TARTIŞMASIZ KIRMIZI
Erdoğan Yeşilyurt’un Kerem Demirbay’a ile pozisyonunun ardından sarı kart görmesi doğru mu?

Deniz Çoban: Kerem Demirbay faul yaptı ama o tekme yüzüne gelse ne olurdu? Yardımcı hakem nereye bakıyor? Erdoğan Yeşilyurt kırmızı kart görmeliydi.

Bahattin Duran: Burada yüze bir tekme sallama var. Kartın rengi yanlış.

Bülent Yıldırım: Topsuz bir hamle, bu şiddetli hareket. VAR müdahalesi gerekirdi. Açık ve tartışmasız.

VAR MÜDAHALE ETMELİYDİ
Lucas Torreira’nın Sam Larsson’a müdahalesinde kart çıkmaması doğru mu?

Deniz Çoban: Kart çıkmaması yanlış. Zaten oyuncu sarısı var, sarı çıksa bile ihraç. Bu net bir kırmızı kart. Yaralayıcı, gaddarca bir hareket var.

Bahattin Duran: Sol ayağıyla rakibini çiğnedi. Net kırmızı kart. VAR devreye girmeliydi.

Bülent Yıldırım: Bu pozisyon kırmızı kart. Peki VAR’ın müdahale etmemesini ne yapacağız?

DİRSEĞİYLE VURDU
Adam Buksa’nın Lucas Torreira’ya müdahalesinde devam kararı doğru mu?

Deniz Çoban: Tartışmasız kırmızı, VAR müdahalesi de gerekir.

Bahattin Duran: Buksa rakibini gördü ve dirseği vurdu. Kırmızı kart olmalıydı. VAR müdahalesi de olurdu. Ama normalde Torreira olmayacaktı, başkasına mı vuracaktı?

Bülent Yıldırım: Burada kırmızı olmalıydı.

ZAHA’YA NET KIRMIZI
Wilfired Zaha’nın müdahalesinde VAR’ın devreye girmemesi doğru mu?

Deniz Çoban: Ayak kurtulmuş, o yüzden VAR’ın konusu değil. Özgür Yankaya burada doğru yaptı. Ancak kırmızı kart bu.

Bahattin Duran: Çok net bir kırmızı kart. Güray Vural’ın ayağa kalkıp yürümesi inanılmaz. Bu hareketten sonra hiç yürüyemeyebilirdi.

Bülent Yıldırım: Başlangıç, gelişme, sonuç… Kırmızı kart.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x